Nastava u prirodnoj sredini - Hutovo blato i Mostar

posted Nov 12, 2018, 12:57 AM by Ajla Muharemović
20. oktobra 2018. godine posjetili smo Park prirode Hutovo blato koje se nalazi u Popovom polju, na jugu Bosne i Hercegovine. Močvarno područje stvaraju šest jezera i rijeka Krupa, koja odvodi sve vode parka u rijeku Neretvu. Jadranska klima pogoduje rastu mnogih i raznovrsnih biljaka, a raznovrsne ptice u ovom parku čekaju vrijeme migracija prema sjevernoj i južnoj Africi, dok mnoge riblje vrste, koje dolaze iz Jadranskog mora, borave ovdje jedan period i ponovo se vraćaju u more. Hutovo blato je ujedno i jedini podvodni arheološki lokalitet u našoj zemlji, gdje je prije nekoliko godina pronađeno više od stotinu amfora i ostaci ilirskih brodova za koje se pretpostavlja da su stari više od 2000 godina. Naši učenici su zajedno s nastavnikom geografije i historije Hadžiabdić Narcisom i direktoricom škole Karasalihović Jasminom uputili se na ovaj zanimljivi safari u barkama, a sve smo to zabilježili brojnim foto snimcima.
Nakon Hutova blata, uputili smo se u Mostar gdje smo završili posjetu šetnjom kroz stari dio Mostara.
Voditelj: Narcis Hadžiabdić